O uczelni
HISTORIA
Akademia Pomorska w Słupsku jest wyższą uczelnią publiczną o czterdziestoletniej tradycji. Powstała w 1969 r. na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów (DzU Nr 18 poz.134) pod nazwą Wyższa Szkoła Nauczycielska. Bazą dla WSN było Studium Nauczycielskie istniejące od 1957 r.
W trakcie wieloletniej działalności uczelni jej nazwa była kilkakrotnie zmieniana, co wynikało z wymogów formalnych i poszerzania oferty edukacyjnej. Akademia Pomorska w Słupsku obecną nazwę przyjęła w 2006 r., wcześniej – w 1974 r. WSN przekształciła się w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, a w 2000 r. WSP – w Pomorską Akademię Pedagogiczną.
Kolejnym etapem rozwoju jest zdobycie statusu uniwersytetu.
STRUKTURA
Obecnie na Akademii Pomorskiej w Słupsku istnieją trzy wydziały: Wydział Filologiczno-Historyczny, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy i Wydział Edukacyjno-Filozoficzny. W ich obszarze działa 9 instytutów i 3 katedry.
Uczelnia posiada także jednostki ogólnowydziałowe, tj.: Wydawnictwo Naukowe, Archiwum Uczelniane i Bibliotekę Główną oraz międzyuczelniane: Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, Studium WF i Sportu, Studium Informatyki.
Wydawnictwo Naukowe od kilku lat prężnie się rozwija, do 2009 r. wydało już 700 tytułów. Comiesięczne publikuje nowe pozycje, których autorami są zarówno pracownicy naukowi AP, jak i na badacze spoza uczelni.
Stałe publikacje to: Baltic Costal Zone (4 pkt. na liście czasopism punktowanych), Słupskie Prace Biologiczne (2pkt.), Słupskie Prace Geograficzne, Słupskie Studia Historyczne, Słupskie Prace Filologiczne - Seria Filologia Polska oraz Słupskie Studia Filozoficzne.
W 2008 r. powołano również Akademickie Centrum Czystej Energii
i Centrum Nowoczesnych Metod Wychowania i Przeciwdziałania Patologiom, celem których jest przeprowadzanie badań na rzecz Regionu Środkowopomorskiego.
(zobacz >>> OFERTA >>> Oferta dla firm:
http://www.apsl.edu.pl/index.php/oferty-dla-firm)
NAUCZYCIELE AKADEMICCY i UPRAWNIENIA do nadawania stopni naukowych
Wydział Filologiczno-Historyczny i Matematyczno-Przyrodniczy posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, odpowiednio – w zakresie historii i biologii.
W ciegu najbliższych lat uczelnia planuje uzyskać kolejne uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora i stopnia naukowego doktora habilitowanego.
Na AP zatrudnionych jest 530 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym 87 profesorów 200 doktorów. Zajęcia prowadzone są także przez profesorów wizytujących z innych naukowych instytucji krajowych i zagranicznych, np. z Nieniec, Rosji , Turcji, Ukrainy, Węgier czy Wielkiej Brytanii.
KIERUNKI KSZTAŁCENIA
Na Akademii Pomorskiej w Słupsku studiuje obecnie 6000 studentów.
Proponujemy im kształcenie na 15 kierunkach i kilkudziesięciu specjalnościach zarówno w systemie studiów stacjonarnych (dziennych – bezpłatnych), jak i niestacjonarnych (zaocznych – płatnych).
Na poziomie I i II stopnia (licencjat i magister) AP kształci na 6 kierunkach (filologia polska, filologia rosyjska, historia, biologia, geografia, pedagogika),
natomiast na poziomie I stopnia na 9 kierunkach (bezpieczeństwo narodowe, filologia angielska, filologia germańska, fizyka, matematyka, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, filozofia, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej).
W roku akademickim 2009/2010 planowane jest poszerzenie oferty edukacyjnej o 5 nowych kierunków.
(zobacz >>> OFERTA lub REKRUTACJA:
http://www.apsl.edu.pl/index.php/rekrutacja-k-t)
Akademia Pomorska, w obszarze prowadzonych przez siebie badań, proponuje także studia podyplomowe i kursy. Dla odbiorców grupowych, tj. instytucji i firm – uczelnia m.in. wykonuje ekspertyzy, przeprowadza badania ankietowe i prowadzi szkolenia.
(zobacz >>> OFERTA: http://www.apsl.edu.pl/index.php/oferta)
WARUNKI STUDIOWANIA
Na terenie campusu przy ul. Arciszewskiego znajduje się Osiedle Akademickie z 3 domami studenckimi, stołówką, klubami oraz bazą sportową.
Ponadto studenci posiadają stały dostęp do Internetu poprzez łącza stałe i bezprzewodowe.
Akademia Pomorska posiada także największą bibliotekę na Pomorzu Środkowym.
Jej zasoby liczą 349.819 jednostek wydawnictw zwartych i ciągłych oraz 42.425 zbiorów specjalnych. Bieżąca prenumerata to 760 tytułów, w tym 47 czasopism zagranicznych.
W Bibliotece Głównej AP studenci posiadają nieograniczony dostęp do elektronicznych baz bibliotecznych – krajowych i zagranicznych.
Uczelnia proponuje studentom również dodatkowe formy rozwoju ich zainteresowań, m.in. poprzez działalność w kołach naukowych, organizacjach i stowarzyszeniach istniejących przy AP oraz Chórze Akademickim Iuventus Cantans czy zespole muzycznym Big Band.
DZIEJE UCZELNI:
Studium Nauczycielskie 1957 - 1969
Wyższa Szkoła Nauczycielska 1969 - 1974
Wyższa Szkoła Pedagogiczna 1974 -2000
Pomorska Akademia Pedagogiczna 2000- 2006
Akademia Pomorska - obecnie (od 2006)
Władze uczelni
REKTOR AKADEMII POMORSKIEJ
Dr hab. prof. nadzw. Roman Drozd
Główne kompetencje Rektora:
kieruje działalnością Uczelni i reprezentuje ją na zewnątrz, jest przełożonym wszystkich pracowników i studentów Uczelni.
Dyscyplina: nauki historyczne;
Specjalność: historia najnowsza, historia Polski po II wojnie światowej.
Kontakt:
ul. Arciszewskiego 22a
76-200 Słupsk
tel.: +48 (0)59 84 05 328
fax: +48 (0)59 84 05 328
mail: rektor@apsl.edu.plAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
PROREKTOR DS. KSZTAŁCENIA I STUDENTÓW
Prof. Joanna Bernagiewicz
Główne kompetencje:
nadzór i koordynacja procesu dydaktycznego i działań studenckich
Dyscyplina: nauki o sztukach pięknych
Specjalność: instrumentalistyka
KONTAKT:
ul. Arciszewskiego 22a, 76-200 Słupsk
tel.: + 48 (0)59 84 05 329
e-mail: joanna.rektor@apsl.edu.plAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
PROREKTOR DS. ROZWOJU I FINANSÓW
Prof. dr hab. inż. Antoni Drapella
Główne kompetencje:
planowanie budżetu i nadzór nad procesem rozwojowym uczelni
Dyscyplina: matematyka, informatyka
Specjalność: rachunek prawdopodobieństwa, statystyka matematyczna, techniki programowania
KONTAKT:
ul. Arciszewskiego 22a, 76-200 Słupsk
tel.: + 48 (0)59 84 05 205
e-mail: biurokarier@apsl.edu.plAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
PROREKTOR DS. NAUKI
Prof. dr hab. Zbigniew Mudryk
Główne kompetencje:
nadzór i koordynacja rozwoju naukowo-badawczego uczelni
Dyscyplina: biologia
Specjalność: mikrobiologia, mikrobiologia morza
KONTAKT:
ul. Arciszewskiego 22a, 76-200 Słupsk
tel.: + 48 (0)59 84 05 428
e-mail: mudryk@apsl.edu.plAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
p.o. KANCLERZA
Mgr Zbigniew Głogowski
Główne kompetencje:
nadzór i koordynacja pracy administracji uczelni oraz realizacja inwestycji
KONTAKT:ul. Arciszewskiego 22a76-200 Słupsktel.: +48 (0)59 84 05 327e-mail: kanclerz@apsl.edu.plAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.